Hover to reveal the location on the map Hover to reveal the location on the map Hover to reveal the location on the map
Hover to reveal the location on the map Hover to reveal the location on the map Hover to reveal the location on the map
Hover to reveal the location on the map Hover to reveal the location on the map

Alapszabályok

- A felkészítést már a terhesség 3.-4. hónapjában szükséges elkezdeni, heti egy 50-perces tornával egy foglalkozáson belül, egészen a szülésig. Helytelen az az információ, mely szerint elég, ha a várandós nők a 7.-8. hónaptól kezdenek el járni a felkészítésre. A terhesség ennyire előrehaladott szakaszában már a nő nehezebben tanulja meg jól akár a speciális légzést és az egyes szülési szakaszok alatti teendőket, vagy az egyes terhes-gimnasztikai gyakorlatokat. Az alapszabály tehát az, hogy teljes mértékű felkészítést nyújtsunk, testi, csak úgy mint lelki téren, fokozatosan, ahogyan az egyre növekedő terhesség is leterheli a szervezetet, hogy elérjük a szervezet lehető legjobb edzettségét.
- Amennyiben a terhes nő később jelentkezik a pszichofizikai felkészítésre, pl. a terhesség 7.-8. hónapjában, ajánlatos volna heti kétszer eljönnie a pszichoprofilaktikus foglalkozásokra, bár még így sem tarthatjuk őt pszichofizikailag jól felkészültnek a szülésre.
- A siker alapja az individuális hozzáállás mindegyik terhes nőhöz a csoporton belül.

Elmondhatjuk tehát, hogy amennyiben a terhes nő részt vesz a teljes pszichofizikai felkészítésben a terhesség 3.-4. hónapjától egészen a szülésig, kialakul benne a megfelelő hozzáállás a terhességhez és szüléshez mint fiziológiai folyamathoz:

- megismerkedik, érthető, de szigorúan tudományos formában a szülés fiziológiájával és folyamatával kapcsolatos alapismeretekkel, csakúgy mint a szülés alatt felmerülő helyzetekkel és érzelmekkel. Továbbá, megtanulja, mit tehet a szülés utáni időszak, valamint a gyermekágy további időszakának kedvező alakulása érdekében;
- a terhes nő egyfajta magabiztosságot nyer azáltal, hogy a szülés megkönnyítésének módjában ő maga aktív szerepet vállalhat, és hogy az ő viselkedése nagymértékben meghatározza a szülés normális lefolyását és sikeres befejezését


A gimnasztika sikeres gyakorlása érdekében a terhesség alatt be kell tartani néhány alapszabályt:

- Ajánlatos, hogy a terhes nők időben elkezdjék a gimnasztikát (ez az alapfeltétele annak, hogy fokozatosan és jól elsajátíthassák mindegyik lépést)
- Fontos tisztában lenniük azzal, mire jók az egyes gyakorlatok és tudni, milyen komplikációkat előzhetnek meg, ha az adott gyakorlatot rendszeresen végzik
- Ajánlatos megtanulni koordinálni, összhangba hozni a légzést a mozgással (főleg az igényesebb mozgású gyakorlatoknál kell erre odafigyelni)
- Minden csoporton belüli terhes nőhöz individuális hozzáállást kell alkalmazni – az ő általános kondíciójától függően (a torna intenzitása, más mennyiségű gyakorlat azoknál a terhes nőknél, akik hosszabb ideje járnak mint azoknál, akik első alkalommal jöttek el tornázni. Az aktív sportolónők sem végzik első alkalommal az összes gyakorlatot).
- Be kell tartani a gyakorlatok sorrendjét (állva, légző gyakorlatokkal kezdünk és a felső végtagok tornáztatásával, utána egy egész sorozat hátgerinc és hátizomzat gyakorlat következik, folytatjuk az alsó végtagok tornáztatásával ülő testhelyzetben és hanyatt fekve következnek a combforgókat erősítő gyakorlatok, a ferde és egyenes hasizomzatot és a medencealj izomzatát – ellennyomásos gyakorlat a tornavezető segítségével és törökülésben, ha még csak a terhesség korai szakaszáról van szó). Az egyes gyakorlat csoportok közé és a nehezebb gyakorlatok után abdominális (hasi) légzést iktatunk be, vagy váltogatjuk a kosztális (mellkasi) légzést az abdominálissal és relaxációval.


A gimnasztikai labdákon (Fit-labdákon) való tornázás szabályai

- A megfelelő nagyságú labda kiválasztása úgy, hogy a térdek és a comb kényelmes ülő helyzetben valamivel több mint 90 fokos szögben legyenek
- A torna alapja a helyes ülés gyakorlása (enyhén elöl helyezkedünk el, a súly egy részét az alsó végtagok veszik át, ami megelőzi, hogy hátraessünk, a medencét előre helyezzük, a csípő lordózisban kiegyenesedik, mellkas kihúzva, a karokat finoman hátra húzzuk, a fej a test vonalát folytatja, az alsó végtagok helyes elhelyezése úgy, hogy a comb és a lábfejek egy irányban vannak, a lábak elegendő távolságra vannak egymástól, kb 75 fokos szögben hogy biztosítsák a stabilitást, a lábfejek a talajra támaszkodnak)
- A helyes pozíció megtartása
- Tornázás közben folyamatosan ellenőrizzük az egyes testrészek pozícióját
- A tornázást lassan és kis adagokban kezdjük (a koordináció elsajátítása után növelhetjük a mozgás tempóját és mennyiségét is)
- Mezítláb tornázzunk (elősegíti a lábfejív mozgását)
- Biztonságos környezetben tornázzunk (ahol nincs balesetveszély, illetve ahol a labda nem rongálódhat meg)
- A tornavezető utasításai szerint tornázzunk, hogy megelőzzük a felesleges hibákat
- Az egyszerűbb tornáktól haladjunk a bonyolultabbakig
- Ne tartsuk vissza a levegőt tornázás közben
- Ne tornázzunk kifáradásig. Jobb rövidebb ideig és többször tornázni, mert a fáradtság rontja a helyes testtartás automatikus irányítását és rontja a koordinációt is
- A labdán való hintázás közben nem szabad elvesztenünk a kontaktust a labdával, ezért csak rugózni szabad a labdán, és soha nem ugrálni


A speciális torna igyekszik:

- megerősíteni a medencealji izmokat és megtanítani ezeket az izmokat ellazítani
- kialakítani a helyes testtartás szokását
- megelőzni a lúdtalp kialakulását
- megelőzni a visszerek kialakulását
- hatást gyakorolni a neuro-vegetatív rendszer kedvezőtlen változásaira
- megerősíteni a hasizomzatot
- megtartani, esetleg növelni a tüdő vitális kapacitását
- segíteni a bélperisztaltikát – megelőzni a szorulást